Ślusarz Łódź radzi - jak otworzyć samochód bez klucza.
Moment, w którym orientujemy się, że właśnie zatrzasnęliśmy kluczyki samochodzie, na pewno nie jest przyjemny. Zobacz jak możesz otworzyć samochód bez kluczyków.
Historia ślusarstwa i najwybitniejszych ślusarzy oraz innowacyjnych zamków drzwiowych na świecie na przełomie wieków.
rzemiosło, w którego zakres wchodzi obróbka metali w stanie zimnym, głównie za pomocą narzędzi ręcznych i przenośnych.
Historia ślusarstwa sięga 2000 przed naszą erą, jednak najstarszy zamek wykonanych z drewna, został odkryty na terenie dawnego imperium asyryjskiego w mieście Khorsababd w pobliżu Niniwy (teren obecnego Iraku).
Wg. archeologów został on stworzony około 704 roku p.n.e.
W starożytnym Rzymie stosowanie zamków było nie tylko sposobem na zabezpieczenie dóbr materialnych, ale i symbolem bogactwa. Ktoś, kto posiadał klucz, uznawany był za człowieka majętnego.
Do czasu powstania zamków metalowych zamki wykonywano z drewna, a elementy mechanizmu z cyny.
Lata 870-900 r. naszej ery to rewolucja w ślusarstwie, gdyż właśnie wtedy pojawiły się pierwsze zamki z metalu prawdopodobnie wykonywane przez angielskich ślusarzy.
Kolejnym etapem rozwoju ślusarstwa było pojawienie się w Europie i Chinach bardziej skomplikowanych zamków wykonanych z żelaza i mosiądzu. Zamki te posiadały różne metody otwierania np. przez przekręcenie, pochylenie lub pchnięcie klucza.
Wieki 14-17 przyniosły ogromny postęp, jeżeli chodzi o konstrukcję zamków. W tych czasach zaczęto zwracać uwagę również na design. Zamki w tych czasach inspirowane były herbami szlacheckimi i symbolami królewskimi.
W XVIII wieku w Europie mocno rozwijał się przemysł metalurgiczny, dzięki czemu zaczęły powstawać coraz bardziej skomplikowane, trwalsze i bezpieczniejsze zamki i klucze.
W 1784 Joseph Bramah skonstruował rewolucyjny zamek otwierany okrągłym kluczem z nacięciami. Nacięcia te umożliwiały przesuwanie metalowych prowadnic i ustawienie ich w pozycjach, które powodowały odblokowanie zamka.
Przełomowym momentem w historii ślusarstwa było włamanie w 1817 roku do Portsmouth Dockyard przy użyciu dorobionych kluczy, po którym brytyjski rząd ogłosił konkurs na zamek, który mógłby być otwarty tylko i wyłącznie za pomocą unikalnego klucza. Konkurs wygrał w 1818 Jeremiah Chubb wraz ze swoim bratem Charlsem.
Czterodźwigniowy zamek "Chubb detector lock" pozostał niezdobyty do 1851 r. Zamek charakteryzował się tym, że w przypadku użycia niewłaściwego klucza lub próby otworzenia wytrychem blokował się i niezbędne było użycie specialnego klucza, który resetował mechanizm.
W 1848 roku Linus Yale senior opatentował zamek posiadający trzpienie różnej długości, które uniemożliwiały otwarcie zamka bez odpowiedniego, dopasowanego klucza. W 1861 roku, jego syn Linus Yale junior wynalazł i opatentował mniejszy, bardziej płaski klucz z ząbkowanymi krawędziami. Zarówno mechanizm zamka, jak i klucz używane są do dziś.
Pomijając zamki elektromechaniczne i kilka ulepszeń w konstrukcji klucza większość zamków używanych w dzisiejszych czasach opiera się na mechanizmach stworzonych przez Chubba, Bramah'a i Yale'a.
Kolejne lata przyniosły znaczny rozwój mechanizmów zamkowych, a dzięki produkcji przemysłowej zamki zaczęły być powszechnie stosowane. Wymusiło to zmiany w ślusarstwie. Ślusarze zaczęli również dorabiać klucze oraz konstruować sejfy dla banków, organizacji rządowych oraz osób prywatnych.
Współcześni ślusarze sprzedają, instalują, konserwują i naprawiają zamki. W obecnych czasach ślusarz to jedyny ratunek w przypadku zgubienia klucza lub awarii zamka.
Jeżeli Twój zamek przestał działać, zgubiłeś klucz lub zatrzasnąłeś klucz w samochodzie skontaktuj się z Pogotowiem Zamkowym Łódź, a jeden z naszych wyspecjalizowanych ślusarzy awaryjnie otworzy lub wymieni Twój zamek.