OTWARTE! 696-365-067

Ślusarz Łódź

Czynne 24/7

Awaryjne otwieranie mieszkań

Awaryjne otwieranie mieszkań

Awaryjne otwieranie samochodów

Awaryjne otwieranie samochodów

Awaryjne otwieranie sejfów

Awaryjne otwieranie sejfów

Awaryjne otwiernaie kłódek

Awaryjne otwieranie kłódek

awaryjna wymiana zamków

Montaż i wymiana zamków

Naprawa zamków

Naprawa zamków


Wycena przez telefon

Szybki dojazd

Niskie ceny

Licencja i certyfikat

Gwarancja

30 lat doświadczenia


Zadzwoń po pomoc! 696-365-067

Historia ślusarstwa na świecie
marzec 10, 2020

Historia ślusarstwa na świecie

Historia ślusarstwa i najwybitniejszych ślusarzy oraz innowacyjnych zamków drzwiowych na świecie na przełomie wieków.

Ślusarstwo:

rzemiosło, w którego  zakres wchodzi obróbka metali w stanie zimnym, głównie za pomocą  narzędzi ręcznych i przenośnych.

źródło - encyklopedia.pwn.pl

Ślusarstwo w starożytności

Historia ślusarstwa sięga 2000 przed naszą erą, jednak najstarszy zamek wykonanych z drewna, został odkryty na terenie dawnego imperium asyryjskiego w mieście Khorsababd w pobliżu Niniwy (teren obecnego  Iraku).

Wg. archeologów został on stworzony około 704 roku p.n.e.

W starożytnym Rzymie stosowanie  zamków było nie tylko sposobem na zabezpieczenie dóbr materialnych, ale i  symbolem bogactwa. Ktoś, kto posiadał klucz, uznawany był za człowieka  majętnego.

Do czasu powstania zamków metalowych  zamki wykonywano z drewna, a elementy mechanizmu z cyny.

Rewolucja w ślusarstwie

Lata 870-900 r. naszej ery to rewolucja w ślusarstwie, gdyż właśnie  wtedy pojawiły się pierwsze zamki z metalu prawdopodobnie wykonywane  przez angielskich ślusarzy.

Kolejnym etapem rozwoju ślusarstwa  było pojawienie się w Europie i Chinach bardziej skomplikowanych zamków  wykonanych z żelaza i mosiądzu. Zamki te posiadały różne metody  otwierania np. przez przekręcenie, pochylenie lub pchnięcie klucza.

Wieki 14-17 przyniosły ogromny  postęp, jeżeli chodzi o konstrukcję zamków. W tych czasach zaczęto  zwracać uwagę również na design. Zamki w tych czasach inspirowane były  herbami szlacheckimi i symbolami królewskimi.

Nowoczesne mechanizmy zamkowe

W XVIII wieku w Europie mocno rozwijał  się przemysł metalurgiczny, dzięki czemu zaczęły powstawać coraz  bardziej skomplikowane, trwalsze i bezpieczniejsze zamki i klucze.

Zamek Josepha Bramaha

W 1784 Joseph Bramah  skonstruował rewolucyjny zamek otwierany  okrągłym kluczem z nacięciami. Nacięcia te umożliwiały przesuwanie  metalowych prowadnic i ustawienie ich w pozycjach, które powodowały  odblokowanie zamka.

Zamek braci Chubb

Przełomowym momentem w historii ślusarstwa było włamanie w 1817 roku do Portsmouth Dockyard przy użyciu dorobionych kluczy, po którym brytyjski  rząd ogłosił konkurs na zamek, który mógłby być otwarty tylko i  wyłącznie za pomocą unikalnego klucza. Konkurs wygrał w 1818 Jeremiah  Chubb wraz ze swoim bratem Charlsem.

Chubb detector lock - wikipedia.org

Czterodźwigniowy zamek "Chubb detector lock"  pozostał niezdobyty  do 1851 r. Zamek charakteryzował się tym, że w przypadku użycia  niewłaściwego klucza lub próby otworzenia wytrychem blokował się i  niezbędne było użycie specialnego klucza, który resetował mechanizm.

Zamek Linusa Yale'a

W 1848 roku Linus Yale senior opatentował zamek posiadający trzpienie różnej długości, które  uniemożliwiały otwarcie zamka bez odpowiedniego, dopasowanego klucza. W  1861 roku, jego syn Linus Yale junior wynalazł i opatentował mniejszy,  bardziej płaski klucz z ząbkowanymi krawędziami. Zarówno mechanizm  zamka, jak i klucz używane są do dziś.

Współczesne zamki i specializacja ślusarzy

Pomijając zamki elektromechaniczne i  kilka ulepszeń w konstrukcji klucza większość zamków używanych w  dzisiejszych czasach opiera się na mechanizmach stworzonych przez  Chubba, Bramah'a i Yale'a.

Kolejne lata przyniosły znaczny rozwój mechanizmów zamkowych, a dzięki produkcji przemysłowej zamki  zaczęły być powszechnie stosowane. Wymusiło to zmiany w ślusarstwie.  Ślusarze zaczęli również dorabiać klucze oraz konstruować sejfy dla  banków, organizacji rządowych oraz osób prywatnych.

Współcześni ślusarze  sprzedają, instalują, konserwują i naprawiają zamki. W obecnych czasach  ślusarz to jedyny ratunek w przypadku zgubienia klucza lub awarii  zamka.

Profesjonalny ślusarz w Łodzi

Jeżeli Twój zamek przestał działać,  zgubiłeś klucz lub zatrzasnąłeś klucz w samochodzie skontaktuj się z  Pogotowiem Zamkowym Łódź, a jeden z naszych wyspecjalizowanych ślusarzy  awaryjnie otworzy lub wymieni Twój zamek.

Pogotwie ślusarskie w Łodzi

zadzwoń 696 365 067!