OTWARTE! 696-365-067

Ślusarz Łódź

Czynne 24/7

Awaryjne otwieranie mieszkań

Awaryjne otwieranie mieszkań

Awaryjne otwieranie samochodów

Awaryjne otwieranie samochodów

Awaryjne otwieranie sejfów

Awaryjne otwieranie sejfów

Awaryjne otwiernaie kłódek

Awaryjne otwieranie kłódek

awaryjna wymiana zamków

Montaż i wymiana zamków

Naprawa zamków

Naprawa zamków


Wycena przez telefon

Szybki dojazd

Niskie ceny

Licencja i certyfikat

Gwarancja

30 lat doświadczenia


Zadzwoń po pomoc! 696-365-067

Wybitni ślusarze - Joseph Bramah
marzec 11, 2020

Wybitni ślusarze - Joseph Bramah

Zawód ślusarza od starożytności do czasów współczesnych. Rodzaje zamków i wybitni ślusarze - Joseph Bramah - historia wybitnego ślusarza i wynalazcy.

Wybitny ślusarz i wynalazca z Londynu.

Wszystko zaczęło się w Stainborough w Angli w hrabstwie South Yorkshire, gdy 3 kwietnia 1748 w rolniczej rodzinie  na świat przyszedł syn Mary Denton i Josepha Brahama Seniora. Jako młodzieniec podjął naukę w  lokalnej szkole w Silkstone, jednak wkrótce przeprowadził się do Londynu  i otrzymał pracę jako stolarz meblowy.

Toaleta

Jego pierwszym udanym wynalazkiem w  Londynie była ulepszona toaleta (w XVIII wieku toalety były drewniane i  wyglądały jak przenośna szafa). Stwierdził, że obecny model instalowany w  londyńskich domach ma tendencję do zamarzania w niskich temperaturach.  Zaprojektował nowy model, w którym zastosował zawór trójkulowy  kontrolujący przepływ wody napełniającej zbiornik oraz rurę w kształcie  litery U która zatrzymywała nieprzyjemne zapachy. Uzyskał patent na swój  projekt w 1778 roku i rozpoczął produkcję w warsztacie przy Denmark Street, St Giles. Jego wynalazek okazał się sukcesem, a produkcja była  kontynuowana aż do XIX wieku.

Jedna z jego toalet funkcjonuje do  dziś w Osbourne House - w rezydencji królewskiej na Isle of Wight.

W 1783 roku ożenił się z Mary  Lawton. Para mieszkała przy 124 Piccadilly, a następnie przeniosła się  na Eaton Street.

Patent na zamek z kluczem cylindrycznym

W październiku tego samego roku  Joseph wstąpił do Towarzystwa Artystycznego, gdzie uczestniczył w  dyskusjach technicznych na temat zamków. W wyniku czego, Bramah zaprojektował własny zamek, który opatentował w 1784 r.

zamek-josepha-bramaha

W zamku Bramah zastosowano klucz  cylindryczny i dziurkę od klucza. Końcówka klucza miała kilka różnych  szczelin o różnej głębokości, które po włożeniu do zamka dociskały kilka  płytek na określoną głębokość oraz umożliwiały obracanie i otwieranie  zamka. Posiada on pewne podobieństwa do nowoczesnego cylindrycznego  zamka z trzpieniem, ale zamiast dwuczęściowych trzpieni zastosowano w  nim płytki stałe. Oryginalny zamek Bramah miał 18 płytek, co pozwoliło  na 470 milionów możliwych permutacji.

Innowacyjny projekt zamka stanowił  unikalne wyzwanie inżynierskie dlatego Bramah poświęcił wiele czasu na  opracowywanie narzędzi, które pomagały mu w różnych procesach  produkcyjnych. W dużej mierze opierał się na doświadczeniu Henry'ego  Maudslay'a, którego zatrudnił w swoim warsztacie gdy ten miał 18 lat. Między innymi stworzyli oni szereg innowacyjnych maszyn, dzięki którym produkcja zamków Bramah stała się bardziej efektywna, ale które miały  również zastosowanie w innych dziedzinach produkcji.

Po otrzymaniu patentu Bramah założył firmę Bramah Locks która przetrwała do dziś.

Zawody dla ślusarzy

Zamki produkowane przez jego firmę  słynęły z odporności na włamanie i próby otwarcia wytrychem. do tego  stopnia, że w 1790 roku jego firma ogłosiła konkurs - "Challenge Lock".                                      

Swój sklep zabezpieczył zamkiem a w witrynie umieścił tablicę z następującym napisem:

Osoba która wykona narzędzie dzięki któremu uda się otworzyć ten zamek otrzyma 200 gwinei.

Zamek pozostał niezdobyty przez 60  lat od ogłoszenia konkursu i 67 lat od powstania zamka aż do 1851 roku,  kiedy w Londynie odbyła się Międzynarodowa Wystawa Wynalazków - Great  Exhibition of the Works of Industry of All Nations.

The Great Exhibition w Crystal Palace
[The Great Exhibition w Crystal Palace, 1851. Zdjęcie: The British Library.]

Podczas wystawy zaprezentowano np.  scyzoryk, który posiadał 1851 ostrzy czy łóżko-budzik”, zrzucające  śpiącego człowieka o dowolnej porze. Co ciekawe na tej wystawie  publiczność po raz pierwszy mogła korzystać z publicznych szaletów.

To właśnie podczas tej wystawy konkurs Bramaha znalazł swojego  zwycięzcę. Był nim amerykański ślusarz Alfred Charles Hobbs. Otwarcie  zamka zajęło Hobbsowi około 51 godzin, rozłożonych na 16 dni.

Bramah udoskonalił swój zamek i w 1798 roku otrzymał drugi patent.

"The Challenge Lock" znajduje się obecnie w Muzeum Nauki w Londynie.

Prasa hydrauliczna

Najważniejszym wynalazkiem Bramah'a  była prasa hydrauliczna. Prasa hydrauliczna opiera się na zasadzie  Pascala, wg. której ciśnienie w całym zamkniętym systemie jest stałe.  Prasa miała dwa cylindry i tłoki o różnych przekrojach. Gdy na mniejszy  tłok wywierana była siła, przekładało się to na większą siłę na większym  tłoku. Różnica w obu siłach byłaby proporcjonalna do różnicy  powierzchni obu tłoków. Bramah uzyskał patent na swoją prasę hydrauliczną w 1795 roku.

Pod koniec XVIII wieku inżynieria  hydrauliczna była prawie nieznaną nauką, a Bramah (wraz z Williamem  Georgem Armstrongiem) był jednym z dwóch pionierów w tej dziedzinie.

Prasę hydrauliczną stosuje się do  dziś w np. w podnośnikach hydraulicznych, hamulcach hydraulicznych, w  przemyśle metalowym do uzyskania cienkich arkuszy blachy, do  otrzymywania szkła o różnej grubości itp.

Pozostałe wynalazki wybitnego ślusarza

Bramah była bardzo płodnym wynalazcą  i zdobywcą około 20 patentów. Nie wszystkie jego wynalazki były tak  ważne jak jego prasa hydrauliczna. Poza wymienionymi wyżej wynalazkami  otrzymał patenty na:
pompa do piwa (1797),

  • maszyna do nawijania sprężyn śrubowych(1800),
  • strugarkę do metali (1802),
  • maszynę do produkcji papieru (1805),
  • maszynę do automatycznego drukowania banknotów z kolejnymi numerami seryjnymi (1806)
  • pióro wieczne (1809).

Bramah zmarł w Pimlico 9 grudnia  1814 roku po przeziębieniu, które zamieniło się w zapalenie płuc. Został  pochowany na cmentarzu Mariackim w Paddingtonie.

Jeżeli Twój zamek przestał działać lub  zgubiłeś klucz skontaktuj się z Pogotowiem Zamkowym Łódź, a nasz ślusarz  awaryjnie otworzy lub wymieni Twój zamek.

Pogotowie ślusarskie w Łodzi
zadzwoń 696 365 067!